ŞANLIURFA'DA İÇME SUYU SORUNU TARİHE KARIŞIYOR


ŞANLIURFA'DA İÇME SUYU SORUNU TARİHE KARIŞIYOR

Şanlıurfa'nın 9 ilçesine kurduğu içme suyu tesisi ile vatandaşlara arıtılmış temiz içme suyu sağlayan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, diğer ilçelerde de içme suyu arıtma tesisinin kurulması için ihalesini gerçekleştirdi. Amaçlarının tüm ilçeleri arıtılmış suya kavuşturmak olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, "Sıfır su kaybıyla tüm ilçelerimize arıtılmış suyu ulaştıracağız" dedi.

Şanlıurfa genelinde vatandaşlara arıtılmış su sağlamak adına tüm ilçelerde su arıtma tesisi çalışması başlatan Büyükşehir Belediyesi, Birecik, Halfeti, Viranşehir ve Suruç ilçesinde yapacağı su arıtma tesisi ve ana isale hattının ihalesini gerçekleştirdi. Sosyal sorumluluk projesi kapsamında Şanlıurfa'da su kaybının önüne geçebilmek ve su tasarrufunu sağlamak adına çalışmalarını yürüten Büyükşehir Belediyesi, yazılı ve görsel medya aracılığıyla da bir çok proje hazırlayarak vatandaşları bilinçlendiriyor.

BAŞKAN ÇİFTÇİ, "HEDEFİMİZ TÜM İLÇELERİ ARITILMIŞ SUYA KAVUŞTURMAKTIR"

Kurak bir iklimde yer alan Şanlıurfa'da sıfır su kaybıyla büyük özveri içerisinde çalıştıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, "Büyükşehir Belediye Başkanlığımıza bağlı Şanlıurfa Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğümüz, ilçelerimizin su kaynağını, dağıtım şebekelerini ve arıtılmış içme sularına kavuşturabilmek için 2 buçuk yıldır hummalı bir şekilde çalışmalarını yürütüyor. Artık ilçelerimiz arıtılmış olan suya kavuşacak. Daha önce başlatmış olduğumuz Siverek ilçesi içme su arıtma tesisi ana isalesi şu anda inşaat aşamasında ve çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. ŞUSKİ Genel Müdürlüğümüz tarafından dağıtım şebekesi de ihale edilmiş ve şu anda çalışmalar hızlı bir şekilde yürütülüyor. Genel Müdürlüğümüz tarafından daha önce şebekesi yapılmış olan Hilvan içme suyu projesi de, şu an içme suyu arıtma tesisi inşaat  aşamasına geçildi" dedi.

4 İLÇENİN SU ARITMA TESİSİ İHALESİ YAPILDI

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi olarak 4 ilçenin daha arıtılmış suya kavuşması için ihale yaptıklarını anlatan Başkan Nihat Çiftçi, "27-28 Şubat'ta ihaleleri yapılmış olan Birecik, Halfeti, Viranşehir ve Suruç içme suyu arıtma tesisleri ve ana isale hatlarının da ihalesi yapıldı. Bu ilçelerimizin dağıtım şebekeleri ihalelerini görüşüyoruz. ŞUSKİ Genel Müdürlüğünün hedefinde tüm ilçelerimize merkez itibariyle hem ana kaynak su ihtiyacını çözmek, içme suyu arıtma tesislerini kurmak ve neticede de içme suyu arıtma tesisi kurulduktan sonra da gerek ana isale hatları gerek dağıtım şebekelerini yenileyerek sıfır su kaybıyla arıtılmış suyu tüm ilçelere verebilmektir. Plan ve program dahilinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu gün itibariyle baktığımızda, Siverek, Hilvan, Birecik, Suruç, Halfeti ve Viranşehir çözüme kavuştu. Diğer ilçelerimiz için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Zaten 3 merkez ilçemizin ana su kaynağı arıtılmış tesisten geliyor. Su kaynağı olarak, içme suyu arıtma tesisi anlamında DSİ Genel Müdürlüğümüz ile yaptığımız protokoller çerçevesinde yapıyoruz" dedi.