VİRANŞEHİRDE İLKLER ŞUSKİ İLE GERÇEKLEŞİYOR


VİRANŞEHİRDE İLKLER ŞUSKİ İLE GERÇEKLEŞİYOR

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, ŞUSKİ Genel Müdürlüğü, Viranşehir ilçesindeki altyapı hizmetleri için hummalı çalışmalar sürdürüyor.

İlçede bugüne kadar yapılamayan alt yapı yatırımlarını gerçekleştiren ŞUSKİ Genel Müdürlüğü, merkez mahallelerde uyguladığı kanalizasyon, içme suyu ve yağmur suyu drenaj çalışmalarını, birçok iş makinaları ve personellerle birlikte, hedeflediği sorunsuz alt yapı için aralıksız devam ettiriyor.

 Viranşehir ilçesinde yaşanan alt yapı eksikliklerini gidermek için başlatılan proje çalışmalarını rutin bir şekilde teknik personeller ile birlikte yerinde inceleyen ŞUSKİ Genel Müdürü M. Hamdi Us, çalışmaların planlanan şekilde eksiksiz sürdüğünü belirtti.

 

İLK DEFA KANALİZASYON DÖŞENEN MAHALLELER VAR

ŞUSKİ Genel Müdürlüğü İlçedeki, sanayii sitesi, merkez mahalleler ve diğer alanlardaki içme suyu hat döşeme,  kanalizasyon hat döşemenin yanı sıra yağmursuyu drenaj çalışmaları ile içme suyu isale hattı çalışmalarının yer aldığı hizmetler geleceği esas alarak yapmaktadır.

Viranşehir Hürriyet mahallesinde 10 bin metre içme suyu hattı, 13 bin 500 metre kanalizasyon hattı, Viranşehir Sanayi sitesinde 5 bin 200 metre kanalizasyon hattı, 4 bin metre içme suyu hattı, Yenişehir mahallesinde 2 bin 536 metre yağmursuyu hattı döşeme çalışmaları devam etmektedir.

 

80 MİLYON TL’LİK 250 KM UZUNLUĞUNDA İÇME SUYU ŞEBEKE PROJESİ

İlçenin içme suyu eksikliğini giderecek olan içme suyu şebeke projesi için yatırım bedeli 80 milyon TL olan ve tamamlanan JICA projesi kapsamında 250 km’lik hat döşemesi yapılacaktır. Proje çalışmaları tamamlanan bu yatırım ise ihale aşamasındadır.

 

VİRANŞEHİR İSALE HATTI

İhalesi ve yer teslimi yapılan bu proje ile Viranşehir ilçesi ve 26 yerleşim biriminin içme suyu ihtiyacı 2050 yılına kadar giderilmiş olacak. Projenin tamamlanmasıyla birlikte 314 bin 135 kişinin içme suyu ihtiyacının karşılanacağı hesaplanmıştır. 82 Milyon TL yatırım bedeliyle gerçekleşecek olan bu dev proje, 2019 yılının sonlarında tamamlanmış olacak.

 

VİRANŞEHİR KANALİZASYON PROJESİ

İlçenin kanalizasyon eksikliğini gidermek üzere hazırlanan bu proje ise tamamlanarak onaylanmıştır. ŞUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından finansmanı sağlanan ve İller Bankası tarafından ihalesi yapılan, Viranşehir ilçesi kanalizasyon şebekesi ana kollektör hattı, toplayıcı hatlar ve bir kısım tali hatlar yapım işinde toplamda 34.656 Metre kanalizasyon hattı döşenecek. Sözleşme bedeli 16 Milyon TL olan, KDV ve fiyat farkıyla birlikte toplamda 23 Milyon TL’ye mal olacak bu projede yer teslimi yapıldı. En kısa zamanda inşaat çalışmalarına başlanılacak.

 

VİRANŞEHİR ATIKSU ARITMA TESİSİ

İçme suyu isale hatları, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon hatlarıyla bütün altyapısı tamamlanan Viranşehir için “Atık Su Arıtma Tesisi” de yapılacak. Atık su arıtma tesisi proje yapım ihalesi yapıldı. Proje çalışmaları devam etmektedir.