Siverek Su Arıtma Tesisi


Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ŞUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından projelendirilip hizmete sunulan ve kendi elektriğini üretecek Siverek Atık Su Arıtma Tesisi, ilçe halkına hizmet veriyor.

ÇEVRE DOSTU TESİS

Büyükşehir Belediyesi ŞUSKİ Genel Müdürlüğü, Siverek ilçesinde daha önce yaşanan kanalizasyon atıklarının çevreye verdiği zararları kurmuş olduğu Atık Su Arıtma tesisi ile çevresel sorunları ortadan kaldırdı.

Geçtiğimiz yıl İlçe merkezinde Atık Su Arıtma tesisine bağlanan kollektör hatlarının da döşenmesiyle hizmet vermeye başlayan tesiste uzman teknik ekipler tarafından günlük kontroller yapılarak ileri Biyolojik Arıtma Tesisi özelliği de taşıyan alanda çeşitli periyotlarla numuneler alınarak laboratuar ortamında tahlilleri yapılmaktadır.

ENERJİ ÜRETİYOR, TARIMSAL ALANLARI SULUYOR

30.000 m2 alana kurulan tesis 7 Milyon 144 Bin Avro'ya mal olan ve 2030 yılına kadar İlçenin ihtiyacına cevap verecek şekilde dizayn edilen Siverek Atık Su Arıtma Tesisi; günlük olarak 17 bin m3gün(metreküp) kapasiteli olup atık suyu temizleyerek elde edilen doğal gazla birlikte tesisin ihtiyaç duyduğu enerjiyi üretip, arıtılan atıksu tarımsal sulama amaçlı kullanılmaktadır.