ŞANLIURFA'YA 18.5 MİLYONLUK HİBE


Başkan Çiftçi, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kuveyt Emiri Şeyh Sabah Ahmed Cabir el Sabah'ın himayelerinde Şanlıurfa altyapısına yönelik sağlanan 18.5 milyon liralık hibe protokolüne imza attı.

Türkiye Cumhuriyeti ile Kuveyt Arap Kalkınma Fonu arasında 'Mülteci Ağırlayan Ülkelerden Türkiye'de Mültecilere ve Suriye Krizi Karşısında Yeniden Toparlanma Süreci' için Suriye Krizini Rahatlatıcı Amacı başlığı altında hibe protokolü imzalandı.

İmza törenini ardından şehre dönen Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, hibe programı ile ilgili değerlendirme yaptı. Sağlanan hibenin özellikle  içme suyu tedariki, kanalizasyon ve selleri önlemek için yağmur suyu tasfiyesinin yanı sıra bunlara ait yeni ağlar ve yapım çalışmalarını kapsadığını belirten Başkan Nihat Çiftçi, "Desteklerinden ötürü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a ve Kuveyt Emiri Şeyh Sabah Ahmed Cabir el Sabah'a teşekkür ediyoruz" dedi.

 

BAŞKAN ÇİFTÇİ: PROJELER HAZIR

Şanlıurfa'nın gelişimini daha da etkin hale getirebilmek için var güçleri ile çalıştıklarını da sözlerine ekleyen Başkan Çiftçi, "Biz, Şanlıurfa'da çalışmalarımızı daha hızlı gerçekleştirebilmek ve nice güzel projeyi hayata geçirebilmek için kaynak bulmak zorundayız. Üretmiş olduğumuz altyapı ve içme suyu projeleri şükürler olsun fonlarını buldu. Geçen yıl Japon Kalkınma Bankası ile ilgili çok önemli bir fona imza attık. Dün akşam da kalan 3 projemiz ile ilgili Kuveyt Emiri ile karşılıklı imza attık. Bu projelerimiz de Kuveyt tarafından finanse edildi. Böylelikle toplamda 18 buçuk milyon liralık bir hibe Şanlıurfa'ya gelmiş oldu. Bu hibeyi çok iyi değerlendireceğiz. Altyapıda özellikle içme suyu anlamında hizmetlerin giderlerinde kullanacağız. Şanlıurfa'nın sorunlarını bitireceğiz ve tarihe karıştıracağız. Bunun yanı sıra diğer birçok projelerimiz var. Onlar için de kaynak arayışlarımız devam ediyor. Uzman arkadaşlar bu alanda görüşmelerini sürdürüyorlar. Şanlıurfa için fon arayışı çalışmalarımız devam ediyor. Emeği geçen herkesi kutluyorum" diye konuştu.